Magiczny czas kolędowania

zestaw kolędowy

Śpiewajmy kolędy na chwałę Pana!

Znane jest powiedzenie, że ten kto śpiewa na chwałę Boga, ten podwójnie się modli. Śpiewać możemy pieśni w kościele, w każdym okresie liturgicznego roku. Możemy też sami nucić religijne pieśni. W pięknym okresie świątecznym zazwyczaj śpiewamy kolędy – w świątyni podczas mszy i nabożeństw, ale także w rodzinnym gronie. Oby ten wspaniały zwyczaj trwał jak najdłużej i nigdy się skończył! Śpiewanie kolęd ma miejsce również podczas tzw. kolędy czyli wizyty kapłana w domu. Intonują ministranci, a kapłan i rodzina podchwytują melodię i słowa i kontynuują.

Przygotowanie do kolędy

Wielu ludzi obawia się kolędy w swoim domu – być może są to osoby, które nie do końca żyją w zgodzie z naukami Kościoła i mają obawy, co kapłan na to powie. Warto pamiętać, że kolęda jest okazją do duszpasterskiej rozmowy kapłana z wiernymi, jednak to wierni stawiają granice tego, jak rozmowa będzie przebiegać. Do kolędy najlepiej się przygotować posiadając tzw. zestaw kolędowy. W jego skład wchodzi krzyż i dwa świeczniki na świece. Można również mieć własne kropidełko i miseczkę na święconą wodę. Posiadanie zestawu kolędowego nie jest obowiązkowe, jednak w pewnym stopniu świadczy o szacunku do przychodzącego z kolędową wizytą księdza.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Dewocjonalia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.