Przegląd dewocjonaliów

Dewocjonalia to zgodnie z definicją podawaną przez „Słownik Języka Polskiego” przedmioty (zazwyczaj niewielkie) bezpośrednio związane z kultem religijnym. Szczególną rolą pełnią one w wierze katolickiej, o czym świadczy silnie rozwinięty przemysł dewocjonaliów chrześcijańskich.

Kościelne trendy
Kościół, podobnie jak inne aspekty codziennego życia rządzi się własnymi prawami, a także podlega pewnego rodzaju trendom. Zjawisko to widoczne jest szczególnie w okresie świąt Bożego Narodzenia, a także Wielkanocy. Nie mniejszą rolę w biznesie związanym z dewocjonaliami pełni miesiąc maj, gdy do Pierwszej Komunii Świętej przystępują uczniowie szkół podstawowych.

Przegląd produktów
Za najpopularniejszy prezent, który gości na polskich uroczystościach kościelnych uznać można Biblię. Kunsztowne wydania są podarkiem uniwersalnym znajdującym dla siebie miejsce w każdej domowej biblioteczce.

Figurka Matki Boskiej przez wiele lat uznawana była za zbyt oldschoolowy prezent, dlatego też jej sprzedaż plasowała się na bardzo niskim poziomie. Prostota i minimalizm, które zagościły także w naszym kraju sprawiły jednak, że coraz częściej decydujemy się na jej zakup. Wykonana z drewna, czy ceramiki może stanowić nie tylko element kultu religijnego, ale również świetnie ozdobić nasze mieszkanie.

Połączenie funkcji użytkowej z religijną dla wielu wydaje się świętokradztwem, jednak należy pamiętać, że złocenia i figury występujące w kościołach, także stanowią pewnego rodzaju ozdobę.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Dewocjonalia i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.