Dzieje obrazu Jezusa Miłosiernego

Gdy Pan Jezus polecił siostrze Faustynie namalowanie obrazu z Jego wizerunkiem, nie wiedziała ona co zrobić. Z pomocą przyszedł ksiądz Michał Sopoćko, kierownik duchowy przyszłej apostołki Bożego Miłosierdzia. Ostatecznie obraz, według jej wskazówek, wykonał malarz Eugeniusz Kazimirowski. Działo się to w roku 1934. Obecnie bardziej rozpowszechniony jest wizerunek wykonany dziesięć lat później, już po śmierci siostry Faustyny Kowalskiej. Jego autorem był Adolf Hyła, a wykonał go dla sanktuarium Bożego Miłosierdzia w podkrakowskich Łagiewnikach. Ten obraz, opatrzony inskrypcją ,,Jezu, ufam Tobie” w rożnych językach, jest dziś najbardziej znany na świecie.

Symbolika i obietnice
Obraz Jezusa Miłosiernego (http://www.meritohurt.pl/obrazy-swiete/jezus-milosierny.html) przedstawia Chrystusa idącego ku człowiekowi z ręką uniesioną w geście błogosławieństwa. Druga dłoń dotyka serca, które promienieje. Wypływają z niego ku dołowi dwa promienie: czerwony i blady, symbolizujące krew i wodę, które wypłynęły z przebitego boku Pana Jezusa po jego śmierci na krzyżu. Ten wizerunek polecił wymalować siostrze Faustynie, ukazując się jej w tej właśnie postaci w dniu 22 lutego 1931 roku. Czcicielom tego obrazu obiecał wielkie duchowe dobrodziejstwa, przede wszystkim dostąpienie zbawienia.

Kult Miłosierdzia Bożego
Po raz pierwszy obraz Kazimirowskiego został pokazany wiernym w Ostrej Bramie w pierwszą niedzielę po Wielkanocy roku 1935. Ten dzień Jezus polecił uczynić świętem Bożego Miłosierdzia. Dziś to święto jest właśnie wtedy obchodzone w Kościele.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Dewocjonalia i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz